دیجیتال اوشن دامنه‌های دات‌ آی‌آر را مسدود می‌کند

یک خدمات‌دهنده مطرح میزبانی وب به جمع تحریم‌کنندگان ایران پیوست.

شرکت ارائه‌دهنده خدمات میزبانی وب «دیجیتال اوشن» صبح روز پنج‌شنبه ۴ بهمن،  با ارسال ایمیلی به برخی مشتریان ایرانی خود، از عدم امکان میزبانی سایت‌هایی با دامنه ایران یا دات آی‌آر (ir.) خبر داد.

 

 

این شرکت آمریکایی که دفتر مرکزی آن در نیویورک قرار دارد، یکی از معروف‌ترین شرکت‌های ارائه دهنده زیرساخت رایانش ابری در جهان به حساب می‌آید و میان تیم‌ها و مجموعه‌های ایرانی نیز از محبوبیت بسیاری برخوردار است.

دیجیتال اوشن در ایمیل ارسالی خود به مشتریانش، دلیل تصمیم یاد شده را پیروی از قوانین و مقررات آمریکا عنوان کرده است. در متن این ایمیل آمده:

«دیجیتال اوشن متعهد است تا کسب‌وکار خود را با صداقت، درستی و انطباق کامل با قوانین و مقررات ایالات متحده که روی فعالیت‌های تجاری بین‌المللی‌اش حکمرانی می‌کند مدیریت کند.»

 

 

این ایمیل مشخصا به عدم امکان ارائه خدمات به دامنه‌های اینترنتی مرتبط با کشور ایران (.ir و کلیه زیر دامنه‌های منتهی به این پسوند) اشاره می‌کند: «پس از بررسی حساب شما متوجه شدیم شما از دامنه‌هایی در ارتباط با کشورهایی که تحت تحریم‌های تجاری و اقتصادی ایالات متحده قرار دارند استفاده می‌کنید و این موضوع شرایط خدمات دیجیتال اوشن را نقض می‌کند.»

 

 

کاربران زیادی در توییتر نسبت به تصمیم این شرکت در حال بحث و اعتراض هستند.

 

 

این شرکت به مشتریان خود ۷۲ ساعت فرصت داده است تا نسبت به انتقال داده‌های‌شان به میزبان دیگری اقدام کنند. بر اساس توضیحات مندرج در ایمیل، پس از اتمام این بازه تمام منابع و اطلاعات مربوط به مشتری حذف خواهد شد و امکان بازیابی آن نیز وجود نخواهد داشت.

 

 

دیجیتال اوشن از جمله شرکت‌های ارائه دهنده خدمات میزبانی وب است که دسترسی به زیرساخت‌های فنی آن به دلیل گستردگی استفاده از طرف سایت‌ها و اپلیکیشن‌های مختلف داخلی و خارجی، بارها از طرف حکومت ایران مورد حمله و اختلال قرار گرفته است